میل به تغییر و پیشرفت تنها چیزی که در روزگار ثابت باقی می ماند. این امر در مورد زندگی و کار حرفه ای شما نیز صدق می کند. به روز نگاه داشتن و پیشرفت در مهارت ها امروزه یک نیاز روتین و روزمره به حساب می آید، دلیل این نیز بسیار ساده است:  فناوری ها خیلی سریع در حال پیشرفت کردن هستند. 
بنابراین بهتر است با خودتان تعهد ببندید که تا در آغاز سال جدید روی یکی از این فناوری ها تسلط کافی پیدا کنید
1.    هوش مصنوعی  ( Artificial Intelligence )
2.    بلاک چین ( Blockchain )
3.    واقعیت افزوده و واقعیت مجازی ( Augmented Reality and Virtual Reality )
4.    محاسبات ابری شناختی ( Cognitive Cloud Computing )
5.    فریمورک Angular and React
6.    توسعه عمایات ( DevOps )
7.    اینترنت اشیا ( Iot )
8.    اپلیکیشن های هوشمند ( I – Apps )
9.    کلان داده ها ( Big Data )
10.    اتوماسیون فرآیندهای رباتیک ( RPA )
این موارد را از انتها به ابتدا بررسی می کنیم :
۱۰- فرآیند اتوماسیون رباتیک ( RPA )
•    به طور کلی هر کاری در هر صنعتی شامل فرایند هایی است که از نظر طبیعی تکراری هستند و قابلیت این را دارند که به صورت خودکار انجام شوند.
•    اتوماسیون فرآیند رباتیک به شما این امکان را می دهد که این چنین فرایند های روزمره و تکرار شدنی را به صورت خودکار و بدون دخالت انجام دهید.
•    برای خودکارسازی فرایند های تکرار شدنی نیازی به نوشتن کد نیست.
روند ربات ها و یادگیری ماشین به مانند موشک در حال اوج گرفتن است، این به این معنی است که RPA یا همان فرآیند اتوماسیون رباتیک یک مهارت ارزشمند برای هر کسی در هر نقطه ای از جهان خواهد شد.
۹- کلان داده ها
کلان داده ها با مسایلی سر و کار دارند که با پردازش و ذخیره  ی انواع مختلف داده ها همراه هستند. امروزه بیشتر شرکت ها برای بدست آوردن بینشی عمیق و صحیح در مورد خودشان به تجزیه و تحلیل کلان داده ها خودشان در زمینه های زیر متکی هستند:
•    مشتری
•    تحقیقات در مورد محصول
•    ابتکارات بازاریابی و بسیاری از موارد دیگر
این مورد برای شما تعجب آور خواهد بود! آیا می دانستید کلان داده ها باعث شد تا آلمان بتواند جام جهانی را بدست آورد؟!
Hadoop و Spark دو چارچوب بسیار معروف برای حل مسائل کلان داده ها هستند.
اگر از قبل اطلاعاتی در مورد کلان داده ها دارید به شما بابت به روز بودن و باهوش بودنتان تبریک می گوییم! در غیر این صورت، اکنون برای شما زمان شروع یادگیری در مورد کلان داده هاست.
توصیه می کنیم که دوره کامل آموزش Spark که توسط سایت مدرسه بیگ دیتا ارائه شده است را بررسی کنید تا بینش روشنی از Apache Spark داشته باشید.
۸- اپلیکیشن های هوشمند ( I – Apps )
•    اپلیکیشن های هوشمند در واقع نرم افزار هایی هستند که برای دستگاه های تلفن همراه مبتنی بر هوش مصنوعی و فن آوری یادگیری ماشین نوشته شده اند و هدف آن ها ساده تر کردن کارهای روتین و روزمره برای استفاده کنندگان است.
•    این ساده سازی شامل کار هایی نظیر ساماندهی و اولویت بندی ایمیل ها، برنامه ریزی برای جلسات مختلف، ورود به سیستم تعامل، مدیریت محتوا و غیره است. برخی از نمونه های آشنای اپلیکیشن های هوشمند، چت بات ها و دستیاران مجازی مانند سیری و الکسا هستند.
با محبوب شدن هرچه بیشتر این برنامه ها ، به طراحانشان نوید شغل های بهتر و حقوق بالاتر را می دهند.
۷- اینترنت اشیا ( Iot )
اینترنت اشیا یک کلمه ی کلیدی بود که با گذر زمان دیگر به صورت یک کلمه ی کلیدی باقی نماند، بلکه خودش به تنهایی به یک اکوسیستم کامل و پیشرفته تبدیل شد!
در واقع امروزه IoT در حال اتصال بسیاری از دستگاه ها و ایجاد یک شبکه ی بزرگ مجازی است که در آن کنترل همه چیز به صورت یکپارچه و از طریق انواع مرکز کنترل ها انجام می شود.
IoT یک شبکه ی غول پیکر از دستگاه های متصل به همدیگر است که همگی داده های مربوط به نحوه استفاده آن ها و محیط هایی که در آن کار های مختلف انجام می شوند جمع آوری شده و به اشتراک گذاشته می شوند.
این شبکه ی عظیم شامل همه ی اطلاعات شما در دستگاه های زیر می باشد :
•    تلفن های همراه
•    یخچال
•    ماشین های لباسشویی و به طور کلی تقریباً به هر چیزی که می توانید به آن فکر کنید.
با استفاده از IoT ، می توانیم شهرهای هوشمند را در مواردی مانند لیست زیر بهینه سازی کنیم :
•    سیستم ترافیک
•    مدیریت کارآمد زباله
•    مدیریت مصرف انرژی
بنابراین بهتر است به فکر برخی بهانه های جدید برای دیر رسیدن به محل کارتان داشته باشید، هر بهانه ای به غیر از ترافیک!
۶- توسعه عملیات ( DevOps )
این یکی از موارد عجیب در لیست است. این یک فناوری نیست بلکه یک روش شناسی است.
DevOps   روشی است که تضمین می کند که هم توسعه و هم عملیاتی با هم انجام می شوند. چرخه DevOps به عنوان یک حلقه نامحدود که نمایانگر ادغام توسعه دهندگان و تیم های عملیاتی است توسط:
•    زیرساخت های خودکار
•    گردش کار
•    اندازه گیری مداوم عملکرد برنامه
این در اصل فرایند بهبود مداوم است ، بنابراین چرا با خود شروع نکنید.
۵- فریمورک Angular و React
خوب ، اکنون ما در حال ورود به فناوری اصلی و هسته ی ماجرا هستیم.
•    Angular و React چارچوب های مبتنی بر JavaScript برای ایجاد برنامه های مدرن مرتبط با وب هستند.
•    با استفاده از Angular و React شما می توانید یک برنامه ی وب بسیار استاندارد و کاربردی و منعطف ایجاد کنید. بنابراین برای اضافه کردن یک ویژگی جدید به برنامه ی خودتان دیگر نیازی به تغییر در پایه ی کد خودتان ندارید.
•    Angular و React همچنین به شما امکان می دهد تا با همان دانش قبلی خودتان نسبت به JS ، CSS و HTML یک برنامه کاربردی موبایل بومی ایجاد کنید.
•    بهترین قسمت Angular و React کتابخانه منبع آزاد به همراه یک جامعه ی پشتیبانی بسیار فعال است.
۴- رایانش ابری شناختی
•    سیستم های رایانش ابری شناختی در واقع اکوسیستم بسیار گسترده ای از رایانه های سنتی ابری و رایانه های شناختی هستند.
•    به همین دلیل می توانید برنامه های رایانش شناختی خودتان را ایجاد کرده و از طریق استقرار ابری گردآوری کنید. باید در نظر داشته باشید که محاسبات شناختی به عنوان تکامل بزرگ بعدی در صنعت IT در نظر گرفته می شود.
•    این سیستم با زبان انسان تفسیر می شود و با درک پیچیدگی های کلان داده ها یا همان BigData، به متخصصان  و پژوهشگران در تصمیم گیری بهتر کمک بسیار زیادی می کند. پیش بینی می شود اندازه بازار این فناوری تا سال ۲۰۲۰ به سطح ۱۳٫۸ میلیارد دلار درآمد برسد و قطعاً یکی از ۱۰ فناوری برتر در نظر گرفته شده است
•    کمپانی های بزرگی همچون IBM ، گوگل ، مایکروسافت ، سیسکو از مدت ها قبل پیاده سازی این فناوری – که نسل بعدی رایانش شناختی به حساب می آید – را برای دستیابی به بخش های مهمی از بازار آینده استارت زده اند.
۳- واقعیت افزوده و واقعیت مجازی (AR & VR)
•    هر چیز مجازی واقعیت است! AR و VR فن آوری های دوقلویی هستند که به شما امکان می دهند تا چیزهای واقعی را به صورت مجازی تجربه کنید، البته این تجربه های مجازی واقعاً نزدیک به واقعی هستند و امروزه توسط مشاغل مختلف و در هر اندازه و شکلی مورد استفاده قرار می گیرند. اما زیرساخت و همچنین راه اندازی این فن آوری اساسی امری پیچیده و بسیار فنی است.
•    دانشجویان پزشکی از فناوری AR برای تمرین جراحی در یک محیط کنترل شده استفاده می کنند.
•    از طرف دیگر واقعیت افزوده راه های جدیدتر و مدرن تری را برای بازی و بازاریابی های تعاملی باز می کند.
اگر  از این موضوع خوشتان آمده است و می خواهید سوار بر موج دنیای مجازی شوید، در مورد AR و VR باید مهارت هایی اساسی را داشته باشید!
۲- بلاک چین
این فن آوری نیروی محرکه ایست که به بیت کوین ها و ارز های الکترونیک قدرت می دهد ، در کل بلاک چین واحد موازی جدیدی است که در سراسر جهان را تحت تاثیر خود قرار داده است.
جالب اینجاست که blockchain به عنوان یک فناوری دارای پتانسیل های گسترده در همه ی زمینه هاست، از خدمات درمانی گرفته تا انتخابات ، معاملات املاک و حتی اجرای قانون می توانند در حیطه ی بلاک چین قرار بگیرند.
برای شما ضروری است که درک کنید چگونه blockchain کار می کند و به نوعی می توان گفت که امنیت زندگی حرفه ای شما در دفترچه ی امن این فناوری طبقه بندی شده است!
۱- هوش مصنوعی
•    هوش مصنوعی حتی قبل از به دنیا آمدن اینترنت نیز وجود داشته است، اما اکنون می توان گفت که پردازش داده ها و محاسبات رایانه ای به قدری به آن قدرت داده اند ، که هوش مصنوعیموفق شده تا به تنهایی جایگاهش را به عنوان یک فناوری بزرگ و کامل در جهان تثبیت کند.
•    هوش مصنوعی امروزه در همه جا وجود دارد ، از تلفن های هوشمند خود گرفته تا اتومبیل های شما، از خانه و زندگی شما گرفته تا بانکی که شما در آن حساب دارید!
•    هوش مصنوعی یک استاندارد جدید است، به نوعی می توان گفت که جهان بدون هوش مصنوعی نمی تواند کاری را پیش ببرد.
اگر درگیر این فناوری بزرگ بشوید آینده ای درخشان را در کار و زندگی حرفه ای در انتظارتان خواهد بود!


 


نظرتان را درمورد این مطلب با ما به اشتراک بگذارید

10 فناوری برتر جهان را بیشتر بشناسید
آموزش های آزاد دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران