هوشمندسازی اصلاح الگوی مصرف کلید حل معضل برق

استارتاپ سبز نیروبان با مدیریت سعید اکبریان، دانش آموخته دوره DBA دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران، تلاش دارد تا با ایجاد آگاهی عمومی در خصوص میزان مصرف انرژی در منازل مسکونی و ایجاد الگوی مصرف صحیح، به کاهش مصرف برق کمک نماید.

بهینه‌سازی و مدیریت مصرف انرژی

کشور ما ایران با بحران تأمین انرژی دست و پنجه نرم می‌کند چرا که از یک سو سرمایه گذاری در صنعت برق نیازمند سرمایه گذاری گسترده و کلان است و از سوی دیگر مشکلات ناشی از آلایندگی سوخت‌های فسیلی دردسرهایی جبران ناپدیر را برای عموم جامعه به همراه خواهد داشت.

در چنین شرایطی موضوعی که از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود نحوه مدیریت صحیح منابع موجود و جلوگیری از هدر رفت انرژی در اشکال مختلف است. از این رو شکل گیری و راه‌اندازی استارتاپ‌هایی که بتوانند با تکیه بر محصولات دانش محور خود بتوانند نسبت به ترویج مصرف بهینه انرژی در کشور اقدام کرده و در اوج مصرف برق، به‌خصوص در ساعات اوج مصرف، رفتار و الگوی صحیح مصرف را موجب گردند از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود.

از جمله استارتاپ‌های سبزی که در این راستا شکل گرفته‌اند می‌توان به استارتاپ «نیروبان» شرکت «داد و ستد بازار جهان» با مدیریت سعید اکبریان، دانش آموخته دوره DBA دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران، اشاره کرد. به گفته اکبریان استارتاپ نیروبان سعی دارد تا با به اشتراک گذاشتن آنلاین اطلاعات مصرف مشترکین از طریق اپلیکیشن تلفن همراه، کاهش مصرف برق منازل مسکونی را برآورده سازد.

وی اولین بار این ایده را در پایان نامه دکترای خود در سال 96 و با عنوان «چگونه می‌توان از تلفن همراه برای مدیریت برق در مصارف خانگی استفاده کرد» مطرح کرده است و پس از گذشت 2 سال این طرح ساخته شده و به عنوان یک اختراع ثبت شد و مورد تایید پارک علم و فناوری دانشگاه تهران نیز قرار گرفت. همچنین این طرح در سال 99 در فرابورس نیز پذیرفته شد و به عنوان یکی از طرح‌های منتخب در ایستگاه نوآوری شریف معرفی گردید.

اپلیکیشن نیروبان علاوه بر ارائه خدمات در زمینه خانه هوشمند و پایش مصرف برق، به لطف توانمندی‌های خود می‌تواند زمینه را برای کاهش مصرف سوخت و آلودگی هوا نیز میسر سازد و کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی را نیز به دنبال داشته باشد.

در نهایت دانش آموخته دوره DBA دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران اظهار امیداوری کرده است که نیروبان خواهد توانست به حل مشکل کمبود برق و آلودگی هوا یاری رساند و در صورت همراهی سایر دستگاه‌های مسئول این روند شتاب بیشتری نیز خواهد گرفت.


نظرتان را درمورد این مطلب با ما به اشتراک بگذارید

هوشمندسازی اصلاح الگوی مصرف کلید حل معضل برق
آموزش های آزاد دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران