خرید سهام توییتر به قیمت نجومی توسط ایلان ماسک!

در هفته‌های گذشته تیتر اول خبرگزاری‌های جهان به پولدارترین مرد دنیا ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا و اسپیس ایکس، اختصاص داشته است. اما این بار خبری از مدل جدید ماشین‌های هوشمند تسلا یا پرتاب های موفق فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس نبود.

این خبر به یک موضوع بسیار متفاوت و هیجان انگیزتر از بقیه اخباری که تا‌به‌حال درباره کارآفرین حامی ارزهای دیجیتال منتشرشده بود اشاره میکرد.

ایلان ماسک طی معامله‌ای در ماه مارس ۹.۲ درصد سهام شرکت توییتر، غول شبکه‌های اجتماعی آمریکا را خریداری کرد و به بزرگ‌ترین سهام‌دار این شرکت تبدیل شد.

بلافاصله بعد از انتشار این خبر سهام توییتر شروع به رشد ناگهانی در بازار بورس آمریکا  کرد و گمانه‌زنی‌ها درخصوص نیت ایلان ماسک از خرید سهام توییتر شروع شد.

مدت‌ها قبل از اعلام این خبر ایلان ماسک مخالفت خود را با نحوه اداره و سیاست‌ گذاری های  شبکه‌های اجتماعی ابراز کرده بود. همچنین در چند مورد  اقدام به برگزاری نظرسنجی‌های اجتماعی در صفحه توییتر خود در رابطه با خط مشی های توییتر و لزوم رعایت حق آزادی بیان در این شبکه اجتماعی کرده بود.

با توجه به این اتفاقات اکثر فعالان صنعت دیجیتال و بورس معتقد بودند که قصد ایلان ماسک از خرید سهام توییتر، در دست گرفتن کنترل این شبکه اجتماعی و ایجاد تغییرات در سیاست‌های اقتصادی و اجرایی آن می باشد.

شوک برای سهامداران توییتر!

چند روز بعد از خرید بخشی از سهام توییتر توسط ایلان ماسک اینبار خبری مبنی بر پیشنهاد خرید کل سهام توییتر توسط ماسک منتشر شد که این موضوع منجر به ایجاد شوکی بزرگ برای مدیران توییتر و سهام آن در بازار بورس شد.

ایلان ماسک طی نامه‌ای به برت تیلور رئیس هیئت مدیره توییتر اعلام کرد که قصد خرید تمامی سهام توییتر و تبدیل آن از شرکت سهامی عام به شرکتی خصوصی تحت کنترل و مالکیت خود را دارد. در صورت رد این پیشنهاد، مدیر عامل تسلا تلویحاً تهدید به فروش تمامی سهامش در توییتر کرد که با توجه به میزان آن، افت شدید ارزش توییتر در بازار بورس آمریکا را به دنبال می داشت .

قیمت پیشنهادی ایلان ماسک  ۱۸ درصد از ارزش  سهام توییتر در آن زمان بالاتر و از نظر مالی قابل‌قبول و وسوسه‌انگیز بود.

در مقابل این خبر هیئت مدیره توییتر تصمیم به برگزاری نشستی با مدیران و سهامداران خود کرد و در نهایت با اکثریت آرا مخالفت خود را با فروش توییتر به ایلان ماسک اعلام کردند. با توجه به مخالفت هیئت مدیره توییتر با واگذاری شرکت، رسماً تلاش ایلان ماسک برای خرید آن به یک استراتژی تصاحب خصمانه (hostile takeover) تبدیل شد.  در اقدامی تدافعی  هیئت مدیره توییتر اعلام کرد که منتظر خریداران بالقوه دیگر و پیشنهادات بالاتر می ماند و  در صورتی که هر شخص حقیقی یا حقوقی بدون رضایت هیئت مدیره شرکت اقدام به خرید و افزایش سهام خود به بیش از ۱۵ درصد ارزش توییتر کند استراتژی دفاعی قرص سمّی  (poison pill)را به اجرا در می‌آورد.‌

تصاحب خصمانه (hostile takeover) چیست؟

در بازار بورس آمریکا یکی از راه‌های خرید و انتقال مالیکت شرکت‌ها تصاحب خصمانه است.

تصاحب خصمانه در مقابل انتقال مالکیت با رضایت دو طرف قرار دارد. در شرایطی که هیئت مدیره یا سهام‌داران اصلی یک شرکت مانند توییتر در مخالفت با فروش آن به شخص ثالثی موضع بگیرند، چنانچه خریدار بخواهد تلاش برای تصاحب شرکت مورد نظر را ادامه دهد معمولا از  روش تصاحب خصمانه استفاده می کند.

در این روش معمولاً یک شرکت، صندوق‌ سرمایه‌گذاری و یا شخص سرمایه‌دار که از توانایی مالی بالاتری نسبت به شرکت هدف برخوردار است در قدم اول برای خرید قسمت قابل توجهی از شرکت هدف اقدام می‌کند که معمولا شامل ۵ الی ۱۰ درصد کل سهام می‌باشد. قدم دوم شامل ارائه پیشنهاد نهایی و اعلام مبلغ مورد نظر برای خرید کل یا قسمتی از سهام شرکت هدف  بسته به نیاز شخص خریدار می‌باشد.

اقدام تکمیلی در این زمینه شامل تهدید به فروش یکجا و زیر قیمت سهام خریداری شده می باشد که سهام شرکت هدف را با ضرر روبرو می کند. چنین اقدامی باعث فشار بیشتر روی سهام داران اصلی و هیئت مدیره شرکت می شود تا برای مواقفت با پیشنهاد خریدار انگیزه بیشتری پیدا کنند.

پس از این اقدام هیئت مدیره شرکت مذکور می‌تواند نسبت به بررسی این پیشنهاد و مذاکره درباره مبلغ اقدام کند یا در صورت مخالفت یکی از استراتژی های دفاعی همچون استراتژی قرص سمّی را به اجرا درآورد.

 

قرص سمّی(poison pill)   چیست؟

در اوایل دهه ۸۰ میلادی استراتژی تدافعی قرص سمّی در مقابل تصاحب خصمانه از طرف جمعی از وکلای شهر نیویورک ابداع شد. این استراتژی به طور معمول در شرکت های سهامی عام که سهام کنترل کننده و یا سهام دار عمده با کنترل اکثریت ندارند ، مورد استفاده قرار میگیرد.

استراتژی مذکور به هیئت مدیره شرکتی که در معرض تصاحب خصمانه قرار دارد این امکان را می‌دهد که نسبت به عرضه و فروش سهام بیشتری از شرکت با قیمت پایین تر اقدام کنند. عرضه سهام بیشتر با قیمت پایین‌تر باعث بی‌ارزش شدن سهام خریدار می‌شود که در نتیجه خریدار به طور همزمان هم ارزش مالی سهامش و هم درصد کنترل آن بر روی شرکت  را از دست می‌دهد.

این استراتژی تصاحب خصمانه را  بسیار گران تر و از نظر مالی به امری ضررده تبدیل میکند که در بیشتر موارد باعث خنثی شدن تلاش‌های خریدار و از بین رفتن ارزش شرکت هدف  می شود. البته این روش تمامی سهام‌داران فعلی شرکت و ارزش سهام آن در بورس را شدیداً با مشکل مواجه می کند و برای مدت‌ها شرکت هدف را در خطر ورشکستی  قرار می‌دهد.

تغییرات احتمالی توییتر پس از خرید نهایی توسط ایلان ماسک

پس از مدتی کشمکش میان هیئت مدیره توییتر و مدیر عامل تسلا و حمایت حداکثری افکار عمومی از ایده خریداری شدن  توییتر توسط ایلان ماسک و عدم وجود پیشنهاد بهتر از طرف دیگر خریداران ، سرانجام در تاریخ 25 آوریل 2022 مالکان توییتر اقدامات تدافعی خود را متوقف کرده و در نشستی مشترک با ایلان ماسک به توافق رسیدند. توییتر بر اساس همان پیشنهاد اولیه و به قیمت تخمینی 44 میلیارد دلار به فروش رسید و یکی از بزرگترین نقل انتقالات بورسی تاریخ امریکا به وقوع پیوست.

بعد از نهایی شدن انتقال، ایلان ماسک در مصاحبه ای اعلام کرد که تغییرات گسترده ای در توییتر به وجود خواهد آورد. به نظر می رسد که مدیرعامل و تعدادی از کارمندان کلیدی توییتر در آینده نزدیک تغییر خواهند کرد تا تیم مدیریتی توییتر با نظرات و اهداف مالک جدید آن تطبیق بیشتری داشته باشند. همچنین در این مصاحبه آقای ماسک اعلام کرد که الگوریتم برنامه را به صورت متن باز منتشر خواهد کرد و در زمینه آزادی بیان و عدالت در ابراز عقاید قدم های بیشتری برداشته خواهد شد تا توییتر را به مکانی برای بحث در مورد عقاید مختلف بدون نگرانی و ترس تبدیل کند و آن را به جایگاه حقیقی خود بازگرداند.

جمع‌بندی

در این مقاله به یکی از بزرگترین اتفاقات بورسی در جهان طی روز‌های اخیر و بعضی از اصطلاحات رایج در بازار بورس جهانی پرداخته شد.

در راستای درک بهتر مفاهیم تکنیکال موجود برای معامله در بورس‌ جهان و ایران، اطلاع دقیق و به موقع از اخرین اخبار و اتفاقات اخیر دنیای بورس وحل مشکلات تریدینگ که به صورت روزمره با ان روبه‌رومی‌شوید دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران اقدام به برگزاری دوره MBA بورس و ترید به صورت آنلاین کرده است.

 

 3 محور اصلی دوره MBA بورس و ترید دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران شامل:

  • تحلیل تکنیکال
  • تحلیل بنیادین
  • روانشناسی بازار

بطور خلاصه در این دوره تلاش می‌شود تا روش‌های کامل تحلیل‌گری چارت ها و بازارهای معاملاتی به ویژه بازار بورس ایران و جهان همچنین نحوه صحیح و اصولی تریدینگ به شیوه‌ای علمی و اجرائی طبق به روزترین متدهای جهانی به تمامی افراد علاقه‌مند به این حوزه ارائه گردد.

از آنجایی که این دوره در سطح MBA دانشگاه تهران طراحی شده است تلاش شده تا جامعیت لازم و کاربرد مناسب جهت اتکای علمی را دارا باشد.


نظرتان را درمورد این مطلب با ما به اشتراک بگذارید

ایلان ماسک چگونه موفق به خرید سهام توییتر شد؟
آموزش های آزاد دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران